כתובת המרפאה

מוצקין 12, נווה מונסון

אימייל

info@levyclinics.co.il

שומות, נקודות חן ונגעי עור: כיצד ניתן להסיר אותן?

שומות, נקודות חן ונגעי עור: כיצד ניתן להסיר אותן?

נגעי עור מסוגים שונים כמו יבלות, נקודות חן ואחרים הם דבר טבעי בגוף האדם. לרוב הם אינם מזיקים או מטרידים באיזושהי צורה. הבעיה מתחילה כאשר הם מפריעים מבחינה אסתטית במקום בולט בגוף שלנו, או מבחינה מכנית (בזמן גילוח, או בעת חיכוך עם תכשיטים שונים).

באופן כללי רוב רובם של נגעי העור הם שפירים, אולם במקרים מסוימים הם עלולים להיות סרטניים או קדם סרטניים, לא עלינו.

ניתן לזהות אותם על ידי הבחנה בגדילה מהירה, שינוי צבע או צורה, התכייבות, דימום או כאבים, על אף שמאפיינים אלו יכולים גם לבוא לידי ביטוי בנגעים שפירים, ולכן השלב הראשון לפני הסרה הוא אבחון מתאים.

מטופלים המעוניינים בהסרת נגעי עור יגיעו בתחילה למרפאה לבדיקה במסגרתה יאובחן הנגע באמצעות דרמוסקופ – מכשיר ייעודי המורכב ממנורת לד וזכוכית מגדלת המקנים לו יכולת אבחון מדויקת.

לאחר אבחון הנגע ניתן יהיה להסירו. האזור יימרח במשחה מקומית מאלחשת, כאשר בנוסף תבוצע גם הרדמה מקומית המכילה אדרנלין ולידוקאין לעצירת דימומים. הנגע ייכרת על ידי חתך זעיר ולאחר מכן ייתפר המקום על ידי תפרים פנימיים המתכלים מעצמם, פעולה החוסכת ביקור חוזר להסרתם.

במקרים בהם יאובחן נגע שפיר לעתים אף לא יהיה צורך בכריתה מלאה, אלא גילוח הנגע וצריבת הבסיס שלו במלחם חשמלי. כך או כך, הנגע שיוסר יישלח לבדיקת ביופסיה במעבדה כאשר תשובה לרוב תינתן לאחר 4 שבועות.


הסרת נגעי עור: כל השיטות

ניתן להסיר נגעי עור על ידי מספר דרכים שונות, המשתנות בהתאם להעדפת המטופל והרופא המטפל. לכל שיטה יתרונות וחסרונות שונים.

כריתה – באמצעות סקלפל (סכין מנתחים) ייכרת הנגע עד הרקמה התת עורית יחד עם מעט מהשוליים הבריאים שלו, כמילימטר-שניים רוחב לכל היותר. הכריתה תתבצע מסביב בצורה מעגלית שתקל על תפירת החסר שנוצר בזווית נכונה וללא עודפי עור.

במרבית מן המקרים יודבקו מעל החתך סטריסטריפים – פרפרים עשויים דבק נייר. ההעדפה היא לתת להם ליפול באופן טבעי וללא התערבות. כמו כן, גם התפרים יתכלו מעצמם תוך שבועות מעטים. תשובה בדרך כלל תינתן לאחר כארבעה שבועות. החיסרון המרכזי של השיטה הוא בהיותה חודרנית ובצלקת ארוכה מעט מהנגע המקורי.

גילוח – אפשרות נוספת המתאימה לנגעים מורמים מעל פני העור בלבד, היא גילוח נגע בולט מהבסיס על ידי סקלפל, וצריבת הבסיס לאחר מכן במחט חשמלית. פעולה זו מפחיתה את הצלקת ומביאה לטשטושה, וברוב רובם של המקרים הצלקת הסופית לא תיראה כלל. לעתים ניתן יהיה להבחין בה כשקע קל או בשינוי גוון העור באופן מינורי, אך עור הפנים האנושי ממילא לא חלק לחלוטין כך שהמקום מוסווה היטב.

לאחר פעולת ההסרה יופיע גלד על העור אשר ינשור לאחר כשבוע שבועיים ויחשוף תחתיו עור חדש. החיסרון העיקרי של השיטה הוא באחוזי חזרה גבוהים – יותר משיטת הכריתה המעט אגרסיבית יותר (כעשרים אחוזים). עם זאת, גם במקרים של חזרת הנגע בשנית, החזרה תתבצע באופן שטחי עם קצב גדילה איטי יותר. היתרון הוא בצלקת מינורית לעומת הכריתה.

צריבה בחנקן נוזלי – שיטה נוספת היא התזת חנקן נוזלי המקפיאה את הנגע ומובילה למות התאים שלו. לאחר פעולת הצריבה יש לצפות להתפתחות של כוויות קור באזור הנגע אשר לרוב יתבטאו בשלפוחיות. הגלד הראשוני יופיעו לאחר מכן, ותוך שבוע שבועיים כבר ניתן לצפות להופעת עור חדש ורענן במקום הכריתה. יתרונה של השיטה הוא בפשטות שלה. החיסרון שלה הוא בסיכוי להופעת צלקת לבנה ובאחוזים גבוהים של הופעה מחדש. כמו כן, שיטה זו אינה מתאימה לנגעים עמוקים.

צריבה בלייזר/ מחט חשמלית – עיקרון פעולה כמעט זהה לצריבה בחנקן נוזלי, רק שבטיפול זה הנזק לרקמה יופק מאנרגיית אור או חשמל והצריבה תהיה חמה. היתרון ביחס לשיטה הקודמת הוא צלקת בעלת גוון טבעי יותר. לרוב השיטה מתבצעת על נגעים שפירים בלבד. ההחלמה דומה מאוד להחלמה משיטת הגילוח.

חומרים כימיים – הסרת נגעים על ידי שימוש בחומרים כימיים הגורמים לצריבה. לדוגמא, חומרים דוגמת אפיודוקס נמרחים על אזורים מוכי שמש, צורבים באופן סלקטיבי את הנגעים הקדם סרטניים וגורמים לכוויה באזור המטרה. השימוש מתבצע יום-יום במשך שבועיים ולאחריו מומלץ להשתמש במשחה סטרודיאלית לטיפול תומך והפחתת התגובה הדלקתית. ניתן לבצע מספר סבבים על לקבלת התוצאה הרצויה.

 כיצד מתכוננים לטיפול?

כיאה לכל טיפול אסתטי גם במקרים של הסרת נגעי עור דרושה הכנה מתאימה טרום הטיפול. בהתאם לזאת, על מטופלים להפסיק ליטול נוגדי קרישה (אספירין, קלקסאן, קומדין וכדו’) כעשרה ימים לפני ההליך. גם תוספי תזונה נכנסים לקטגוריה הזאת: בשל היכולת שלהם להביא לדילול הדם מומלץ להפסיק את השימוש בהם. כמו כן, יש לגלח את האזור 3 ימים לפני ההליך ולהימנע משיזוף שבועיים לפניו.

ההליך התבצע – ומה עכשיו? יש להקפיד על ההוראות הבאות על מנת להבטיח החלמה ללא סיכונים ובמינימום צלקות:

·         אין לחשוף את האזור למים או להרטיבו במשך 24 שעות לאחר הסרת הנגע

·         יש לתת לפרפרים (סטריסטריפים) ליפול באופן עצמאי, ללא התערבות חיצונית

·         אם נעשה שימוש בתפרים לא מתכלים, יש להסירם לאחר כ-5 ימים

·         אין להשתזף או לחשוף את האזור לשמש במשך כשנה וחצי (ניתן לכסות בפלסטר)

·         במקרים בהם נלקחה ביופסיה, יש להמתין לקבלת תשובה אשר תינתן לאחר כחודש

·         יש להימנע ככל האפשר מכל מאמץ באזור במשך 6 שבועות

·         לטשטוש מיטבי של הצלקות מומלץ לאחר שבועיים למרוח על המקום קרם קלוקוט או לחבוש יריעות סיליקון

 

החלמה: שלב אחר שלב

הסרת נגעי עור היא הליך קצר ופשוט למדי שלרוב אינו מתאפיין בכאב משמעותי. לעיתים ניתן לצפות לתחושת אי נוחות קלה למספר שניות. אך ניתן לחזור לשגרה היום-יומית באופן מיידי.

במקרים שבהם נעשה שימוש בתפרים לא צפוי כל כאב בימים הראשונים למעט כאב מקומי וגירוי. לאחר מכן תתחיל תקופה שבה יצטלק הפצע במשך כשנה עד שנה וחצי. בתחילה יופיע גרד, בהמשך תאדים הצלקת ותתנפח מעט, ומשם תתבהר ותטשטש. במקרים בהם בוצע גילוח/צריבה יופיע גלד אשר תוך שבוע-שבועיים יתחלף בעור חדש שיגדל מעל הפצע.

 

מהם הסיבוכים האפשריים?

כריתה לא מלאה – במקרים של נגע סרטני יש להשלים את פעולת הכריתה.

צלקת – צלקת היא דבר בלתי נמנע במקרים של הסרת נגעי עור אך לעתים הזמן יסייע בטשטושה. בגילוחים/לייזרים יש מקרים בהם הצלקת כמעט אינה מובחנת. ניתן לעזור בטשטוש הצלקת על ידי טיפול בלייזרים כאמצעי משלים.

צלקת היפרטרופית – צלקת מורמת מפני העור בעלת גוון אדום ומרקם נוקשה. לרוב תחלים בעצמה עם הזמן גם ללא טיפול. לזירוז תהליך ההחלמה ניתן לטפל בהזרקות סטרואידים, חבישות לחץ או לייזרים

קלואיד – הצטלקות יתר הנובעת מיצירה עודפת של רקמת חיבור וממנגנון לא תקין של ריפוי פצעים, הגדלה מעבר לגבולות החתך ומתנהגת כמו גידול. הטיפול במקרים אלו הוא כריתה עם חבישות לחץ והזרקת סטרואידים.

זיהום – מטופל בפתיחת התפרים בשילוב טיפול אנטיביוטי

דימום – לרוב פוסק בחבישת לחץ, או בפתיחת התפרים וצריבת הכלי המדמם

 

 

×

שיחת ווטסאפ

ווטסאפ

972547191678

משרד

03-5362805

נייד

054-7191678

השאירו פרטים והגשימו חלום!

דילוג לתוכן